Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Bağışıklığı Destekleyen Takviyeler

İmmün sistemi destekleyen nitelikler barındıran bitkilerden faydalanmanın bir diğer yolu ise takviye gıdalardır. Ek olarak çeşitli çevresel koşullardan dolayı bazı vitaminleri yeterince alamayan bireyler, doktorlarının tavsiyeleriyle takviye vitaminlerden yararlanabilirler. Bağışıklık sistemini güçlendirici takviyelerin bir kısmı aşağıdaki gibidir:

  • C Vitamini: Günlük yaşam aktiviteleri ve beslenme alışkanlıklarının sonucunda, günlük C vitamini gereksinimi karşılanamayabilir. C vitamini içeren takviyeler, bu ihtiyacınızın karşılanmasına yardımcı olabilir. Burada belirtilmesi gereken önemli bir konu ise gereğinden fazla C vitamini alımına karşı dikkatli olunması gerektiğidir. Uzmanlar, kadınlar için 75 mg ve erkeklerde 90 mg düzeyinde günlük C vitamini tüketimini önerirler. Aşırı dozlarda C vitamini, özellikle böbrek fonksiyonları üzerinde yıpratıcı etkiler oluşturabilir. Bu nedenle, vitamin ihtiyacınızı mümkün olduğunca sebze ve meyvelerden karşılamanız önem taşır. Takviye kullanmanız gerektiğinde ise günde 2000 mg üzerindeki seviyelerden kaçınmanız gerekir.
  • D Vitamini: Düşük seviyelerdeki D vitamini, otoimmün hastalıklar ve enfeksiyonlara sık yakalanılması açısından bir risk faktörüdür. D vitamini, hem doğuştan gelen hem de sonradan kazanılan bağışıklığı düzenleyen etkilere sahiptir. 1 yaşından küçük çocuklarda 400 IU, daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ise 600 IU dozlarında günlük D vitamini alımı önerilir. 70 yaşından büyük bireylerde ise bu miktar, 800 IU şeklinde güncellenir. Özellikle kış aylarında ve yeterince güneş ışığından faydalanamayan kişilerde görülebilen bu vitaminin eksikliği, takviyeler sayesinde çözülebilir bir problem haline gelir.
  • B6 Vitamini: Piridoksin adı ile de bilinen bu vitamin çeşidi, immün reaksiyonlarda rol oynayan önemli bir maddedir. Bilimsel çalışmalar, B6 vitamini eksikliği sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflayabildiğini gösterir. 50 yaşındaki ve daha genç tüm bireylerde günde 1.3 mg kadar B6 vitamini alımı önerilir. 50 yaşından büyüklerde ise kadınlar için 1.5 mg ve erkeklerde 1.7 mg kadar B6 vitamini tüketimi yeterlidir.
  • Kara Mürver: Sambucus nigra isimli kara mürver bitkisinden elde edilen ekstrakt, bağışıklık sistemini destekler. Bu bitkisel ekstrakt ile gerçekleştirilen çok sayıda klinik çalışma mevcuttur. Kara mürver ekstraktının grip ve benzeri viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu destekler. Ek olarak soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu hastalıklarında görülen semptomların hafiflemesine de yardımcı olur.
  • Reishi Mantarı: Bağışıklık sisteminde görevli olan beyaz kan hücrelerinde etkili olan reishi mantarı, immün sistemin desteklenmesinde potansiyel yararlara sahiptir. Geleneksel tıpta eski bir tarihe sahip olan bu mantar, akciğer hastalıkları ve diğer enfeksiyonlarda kullanılan bir bitkidir. Doğal katil hücreler, bağışıklık sistemi içerisinde bulunan, virüslere ve tümör oluşumlarına karşı savunmada kritik öneme sahip hücrelerdir. Yapılan bazı araştırmalar ise reishi mantarının doğal katil hücrelerini desteklediğini gösterir.

Shopping cart

0
image/svg+xml

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Continue Shopping
X