Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Bağışıklığı Güçlendiren Çaylar

Vücuttaki immün faaliyetler üzerinde olumlu etkiler oluşturan bitkisel besinlerden yararlanmanın en kolay yollarından birisi de çaylardır. Yüksek miktarda şeker ve tatlandırıcı içeren gazlı içecekler yerine tüketilebilen bitkisel çaylar, sağlığa çeşitli faydalar sunabilir. Bağışıklık güçlendirici bitki çayları ise şöyledir:

  • Yeşil Çay: Epigallocatechin adlı bileşik, yeşil çay içerisinde bulunan ve bağışıklık sistemini destekleyen nitelikteki bir flavonoid türüdür. Bu bileşik, siyah çayın üretimi sırasında uygulanan işlemler sırasında bozunmaya uğrar. Yeşil çayda ise belirgin düzeylerde bulunur.
  • Zencefil Çayı: Antioksidan bakımından zengin ve anti-inflamatuvar özelliğe sahip olan zencefil, immün sistem üzerinde birçok olumlu etki barındırır. Zencefil içerikleri ile gerçekleştirilen çalışmalarda, geniş bir bakteri grubuna karşı antibakteriyel özellik görüldüğü belirtilir. Ek olarak, ağız içi florasında yaygın olarak bulunan ve bebeklerde aft (pamukçuk) şikayetlerine yol açabilen mantar türü için de etkili olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur.
  • Ada Çayı: Antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olan ada çayı, özellikle soğuk algınlığı geçiren bireylerde boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ada çayı içeriğindeki anti-inflamatuvar yani yangıyı azaltan bileşikler, bademciklerde ve boğazda oluşan şişlik, kızarıklık ve ağrı şikayetlerinin iyileşmesine katkıda bulunur.

Shopping cart

0
image/svg+xml

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Continue Shopping
X