Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Sağlıklı ve dengeli beslenme, diyabet ve kalp hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa karşı koruyucu olduğu gibi bağışıklık sistemi de destekleyen bir niteliğe sahiptir. Beslenme alışkanlıklarınızdaki ufak değişiklikler sayesinde, immün sisteminiz için gerekli temel besin ögelerini yeterli miktarda tüketebilirsiniz. Bazı nutrisyonel faktörler açısından zengin içeriğe sahip yiyecekleri tercih ederek, grip ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut savunmanızı destekleyebilirsiniz. Bağışıklık güçlendirici etkiye sahip besinler ise şu şekildedir:

Turunçgiller: Mandalina, portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgiller, C vitamini açısından zengin besinlerdir. İmmün sistemin normal işleyişinde birçok yolakta görev alan C vitamini, bağışıklık için önemli bir vitamin çeşididir. C vitamini, suda çözünen bir vitamin olması nedeniyle vücutta depolanamaz veya sentezlenemez. Dolayısıyla uzmanlar, günlük yeterli miktarda C vitamini tüketimini önerirler. Turunçgiller ise bu vitamin bakımından önemli bir kaynak oluşturur.

Kapya biber: Bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça önemli olan C vitamini, besinler arasında en yüksek oranda kapya biberi içerisinde bulunur. Yemeklerinize eklediğiniz bu biber çeşidi sayesinde, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yoğurt: Doğal yoğurt içerisinde, bağırsaklar için faydalı çok sayıda yararlı mikroorganizma bulunur. Bağırsak florasını düzenleyen bu bakteriler, vücudun dışarıdan karşılaştığı toksin ve patojenlere karşı savunmayı güçlendirir. Yoğurtta bulunan bu bakterilerden faydalanmak için doğal mayalı çeşitleri tercih edebilirsiniz. D vitamini bakımından da zengin olan bu besini diyetinize eklemeniz sayesinde bağışıklık sisteminize katkı sunabilirsiniz.

Ay Çekirdeği: Selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko gibi mineraller ile B ve E vitaminleri bakımından doğal kaynak olan ay çekirdeği, sağlık açısından çeşitli faydalara sahip bir besindir. Araştırmalar, selenyumun domuz gribine karşı yararlı özelliklerini gösterir. Çinko eksikliğinin ise bağışıklık sisteminde zayıflığa yol açtığını belirten çalışmalar mevcuttur. Ay çekirdeği içerisinde bulunan B6 ve E vitaminleri ise immün sistem fonksiyonları için önemli yere sahiptir. Ay çekirdeğini beslenme rutininize ekleyerek işlenmiş gıdalar yerine sağlıklı bir alternatif oluşturabilirsiniz.

  • Sarımsak: Bağışıklık üzerinde birçok farklı mekanizma ile etki gösteren sarımsak, vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı koruyabilen bir niteliğe sahiptir. Bilimsel araştırmalar, sarımsağın vücuttaki bazı immün hücreleri aktive ederek savunmayı arttırabildiğini gösterir. Ek olarak, sarımsak içerisinde yoğun düzeyde bulunan sülfür bileşiklerinin antibakteriyel özellikleri de mevcuttur. Bununla birlikte, sarımsağın birçok bakteri, virüs, mantar ve parazit türlerine karşı vücut direncini arttırdığını belirten çalışmalar da bulunur. Sarımsağın bağışıklığa destek oluşturan özelliklerinden faydalanmak için uzun süreli ısıya maruz bırakılmayan çiğ sarımsakları diyetinizde kullanabilirsiniz.

Shopping cart

0
image/svg+xml

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Continue Shopping
X