Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Bitkisel yağların faydaları nelerdir?

Bitkisel yağ çeşitleri hem cilt hem de saç bakımında artık sıkça kullanılan ve tercih edilen bitkisel yağlar arasındadır. İçinde bulunan doğal vitaminler ve faydalı mineraller sayesinde cilt ve saç bakımını eksiksiz yaparken, yemeklerde kullanılabilecek en sağlıklı yağlardır.

BİTKİSEL YAĞLARIN FAYDALARI

 Acı Badem Yağı :  Dahilen öksürük kesici, idrar artırıcı, kurt düşürücü olarak ve şeker hastalığı için kullanılır. İyi bir cilt bakım ürünü olup, stres, yorgunluk için masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Sabit yağdır. Dahilen günde 3 defa bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak kullanılır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Acı Elma Yağı : Bebeklerde gaz giderici, mide gazı giderici, mikrop öldürücüdür. Romatizma ağrılarında da kullanılır. Uçucu yağdır. Bebeklerin karnına, ayağına masaj yapılarak 1-2 damla sürülür.

Adaçayı Yağı : Midevi, gaz söktürücü, ter kesici, idrar artırıcı etkileri vardır. Antiseptik ve yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Cilt bakım ve temizliğinde etkilidir. Bayanlarda adet düzensizliği ve hormon dengelenmesinde kullanılır. Uçucu yağdır. Dahilen, günde 3-5 damla, bir fincan suya damlatılarak içilir. Yüksek miktarlarda (5 damladan fazla) zararlıdır. Haricen; yara üzerine direkt tatbik edilir.

Ananas Yağı: Kozmetik ürünlerde kullanılır. Masaj olarak kas gevşetici özelliği vardır. Uçucu yağdır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır. Diğer pek çok yağ ile iyi harman olur. (Örneğin Portakal yağı, Lavanta yağı gibi…)

Anason Yağı: Sinir sistemi uyarıcısıdır. İştahsızlık, gaz çıkarma, uykusuzluk ve anne sütü azalması durumlarında yararları vardır. Uçucu yağdır. Günde 2-10 damla, bir şeker parçası üzerine damlatılarak alınır. Daha yüksek miktarlarda önce hafif bir sarhoşluk ve sonra uyku meydana getirir.

Ardıç Yağı: İdrar artırıcı, terletici ve antiseptik etkileri vardır. Selülit, damar sertliği ve romatizmaya karşı kullanılabilir. Uçucu yağdır. Dahilen günde 2 kez bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilir. Haricen masaj yapılarak kullanılır. Yüksek miktarda zararlıdır. Böbrekleri tahriş eder.

Avokado Yağı: Kuru, gergin ve çatlak ciltler için özellikle tavsiye edilir. Cildi nemlendirir. Kozmetik endüstrisinde kullanılmaktadır.  Sabit yağdır. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

Biberiye Yağı : Romatizma ağrılarını dindirici olarak kullanılmaktadır. Antiseptik bir yağdır. Kansızlık, astım, kalp çarpıntısı, karaciğer, uykusuzluk sorunlarına karşı başarılıdır. Ayrıca iyi bir cilt temizlik ve bakım ürünüdür. Uçucu yağdır. Dahilen günde 3 defa 2-3 damla bir fincan suya veya kesme şekere damlatılarak kullanılabilir. Haricen cilde sürülerek veya masaj yapılarak kullanılır.

Buğday Yağı:  Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Beyni ve gözü kuvvetlendirir. Zihin yorgunluğuna iyi gelir ve sinirleri yatıştırır. Kabızlığı önler. Cildi besler, pürüzsüzleştirir. Cilt lekelerini giderir. E vitamini ve protein açısından zengindir. Yıpranmış cildi ve saçları besler. Sabit yağdır. Haricen saç için sürülerek, cilde masaj yapılarak uygulanır.

Ceviz Yağı:  Yüz lekelerini gidermek için kullanılır. Saç dökülmesinde faydalıdır. Tedavide safra artırıcı olarak ve müshil etkisi nedeni ile kullanılmaktadır. Ayrıca nasırların giderilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Sabit yağdır. Haricen masaj yapılarak kullanılır.

Çam Terebentin :  Solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ve bel soğukluğunda etkilidir.Saça parlaklık verir. Kepek, saç dökülmesi, saç kırılmasını önlemek için kullanılır. Uçucu yağdır. Haricen; şampuana karıştırılarak kullanılır. (10-15 damla 250 gr’lık şampuan için), saç diplerine masaj yapılır.

Çörekotu Yağı: Hemoroit’te faydalı olduğu bilinmektedir. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı kullanılır. İştah açıcı, süt artırıcı, regl söktürücü olarak kullanılmaktadır. Sabit yağdır. Dahilen günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak kullanılabilir. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Defne Tohumu Yağı : Cilt bakımı ve saç bakımında kullanılmaktadır. Saç dökülmesini, kepeklenmeyi önlemek ve saçı güçlendirmek için kullanılır. Sabit yağdır. Haricen friksiyonlama ve masaj yöntemi ile kullanılır. Dahilen kullanılmaz.

Defne Yaprağı Yağı: Dahilen kullanıldığında baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük, romatizma ve mesane sorunlarında etkili olduğu gibi; haricen de romatizma, mantar, adale ağrıları ve saç dökülmesinde başarıyla kullanılır. Antiseptik ve terletici özelliklere sahiptir. Uçucu yağdır. Dahilen; bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak günde 2-3 defa içilir. Haricen; masaj yapılarak kullanılır. Gebelik halinde kullanılmamalıdır.

Fesleğen Yağı: Selülitleri tedavi eder. Arı sokmasında faydalıdır. Kokusu sivrisinek ve tahta kurularını uzaklaştırır. Gaz söktürücü ve idrar yolları antiseptiği olarak kullanılır. Cilt bakımında kullanılmaktadır. Uçucu yağdır. Dahilen günde 5-6 damla bir kesme şeker parçasına damlatılarak alınabilir. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Fındık Yağı: Kolesteolün düşürülmesinde etkilidir. Tansiyonu dengeleyici, böbrek ağrılarını giderici etkileri vardır. Kum ve taş düşürülmesine yardımcı olur. Haricen sivilce ve lekeleri gidermek için kullanılır. Sabit yağdır. Dahilen günde 3 defa, bir fincan suya veya şeker üzerine damlatılarak kullanılabilir. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılabilir.

Gül Yağı: Cilt temizliğinde kullanılır. Tüm cilt tipleri için tavsiye edilir. Yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Koku vermek için kullanılmaktadır. Parfümeri endrüstrisinde kullanılır. Uçucu yağdır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır. Diğer pek çok yağ ile iyi harman olur. (Örneğin Portakal yağı, Lavanta yağı gibi…)

Haşhaş Yağı: Eczacılıkta bazı preparatların hazırlanmasında kullanılır. Yemek yağı olarak tüketilmektedir. Ağrı dindirici ve uyku verici etkisi vardır. Tansiyonu dengeler. Sabit yağdır. Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Havuç Yağı: Cilt yenilenmesi ve güçlenmesinde yardımcı olur. Göz hastalıklarında, kansızlık ve ay hali sorunlarında başarıyla kullanılabilir. Güneş yanıklarında etkilidir. Sabit yağdır. Dahilen günde 2 veya 3 defa, bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak kullanılabilir. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

Hint Yağı: İçerdiği etken maddeden dolayı ağrı vermeyen çok iyi bir müshilajdır. Saç dökülmesi ve saç kıranda etkilidir. Şekillendirici olarak kullanılır, saçlara parlaklık verir. Tırnak kırılmaları ve aşırı kuru ciltler için çok faydalıdır. Sabit yağdır. Dahilen müshil olarak kullanmak amacıyla orta bir etki içi 15-20 gr. Kahve, limon veya portakal suyu ile alınması tavsiye edilir. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

Jojoba Yağı: Cildi yumuşatır, çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır. Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir. Kuru ve kırık saçları besler, parlaklık verir. Saç şekillendirici olarak kullanılmaktadır. Sabit yağdır. Saçlara friksiyon yöntemiyle; cilde masaj yapılarak kullanılabilir.

Kantaron Yağı: Mide ağrılarında kullanılmaktadır. Hazmı kolaylaştırıcı, yara iyi edici etkileri vardır. Mikroplara karşı savunucumuz olan alyuvarların artmasına yardımcı olarak vücudu dinçleştirir. Sabit yağdır. Dahilen hünde 2 defa, bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen yara üzerine sürülür.

Karabaş Yağı: Sinir ve kalp kuvvetlendirici, ağrı kesici, yara iyi edici, yatıştırıcı, idrar yolları iltihaplarını giderici etkileri vardır. Ayrıca boğaz, dişeti ve ağız dezenfektanı olarak kullanıldığı gibi iyi bir balgam sökücü ve nefes açıcı olarak da kullanılmaktadır. İyi bir antiseptik olduğundan egzama ve uyuz yaralarında haricen kullanılır. Uçucu yağdır. Dahilen; yarım fincan suya 1-2 damla damlatılarak günde 2 defa içilebilir. Yüksek miktarlarda zararlıdır.

Karanfil Yağı: Haricen mikrop öldürücü ve ağrı kesici (özellikle diş ağrılarında) olarak kullanılır. Romatizma rahatsızlığında kullanılmaktadır. Dahilen gaz söktürücü olarak kullanılır. Uçucu yağdır. Dahilen bir fincan suya 1-2 damla damlatılarak günde 2 defa (yemek aralarında) içilebilir.

Kayısı Yağı: Tüm cilt tipleri için tavsiye edilir. Özellikle yüz temizliği için idealdir. Akneler için kullanılır. A vitamini ve mineraller içerir. Saç bakımı ve masaj yağlarında kullanılır. Sabit yağdır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

 Kekik Yağı:  Dahilen kullanıldığında kolestrol düşürücü, safra artırıcı, kurt düşürücü ve aşırı kilolanmaya karşı yağ eritici etkileri vardır. Boğmaca, şeker hastalığı, mide krampları, damar tıkanıklığı, romatizma hastalıklarında kullanılmaktadır. Haricen ise yaralarda antiseptik olarak kullanılır. Uçucu yağdır. Dahilen; günde 2-3 damla bir kesme şeker parçası üzerine damlatılarak alınır.

Keten Yağı: Yara ve yanık tedavisinde kullanılır. Kabızlığa karşı kullanılmaktadır. Hazmı kolaylaştırır. Sabit yağdır. Dahilen bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak kullanılır. Haricen yaraların üzerine sürülebilir.

Kimyon Yağı: Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Varis, kemik ve adale ağrılarında, romatizma rahatsızlığında etkilidir. Mide ağrılarını ve sinirsel yorgunluğu gidermek için kullanılır. Astım, sinuzit ve bronşitte kullanılmaktadır. Uçucu yağdır. Dahilen bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak kullanılabilir. Haricen masaj şeklinde uygulanır. Gebelik halinde kullanılmamalıdır.

Kişniş Yağı: Midevi rahatsızlıklarda ve gaz söktürücü olarak etkilidir. Merkezi sinir sistemini güçlendirdiği ve hafızayı zinde tuttuğu bilinmektedir. Selülitleri giderici etkisi vardır. Uçucu yağdır. Dahilen günce 3 defa, bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Lavanta Yağı: İdrar artırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici etkileri vardır. Stres ve baş ağrısında kullanılmaktadır. Hassas ve yağlı ciltler için tavsiye edilir. Akneleri giderir. Cilde sürüldüğünde fazla ateşi düşürdüğü bilinmektedir. Kozmetik amaçlı esans ve banyo yağı olarak da kullanılır. Uçucu yağdır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Limon Yağı: Nezle, grip, soğuk algınlığına karşı kullanılır. Ateş ve tansiyonu düşürücü etkileri vardır. Yağlı ciltlerde cildi gerdirme ve yağ salgısını dengelemek için faydalıdır. Sivilceleri gidermek için kullanılmaktadır. İdrar sökme zorluğu, böbrek ve mesanede kum ve taşların düşürülmesinde kullanılır. Dişlerin beyazlatılmasında kullanılmaktadır. Uçucu yağdır. Dahilen günde 3 defa bir fincan suya veya şekere damlatılarak kullanılır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Melisa Yağı :Merkezi sinir sistemini yatıştırır. Sinirsel yorgunluk, uykusuzluk, migren, sinir bozukluğundan kaynaklanan spazmlarda kullanılır, diş ve kulak ağrılarında etkilidir. Gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Uçucu yağdır. Dahilen; bir fincan suya 3-4 damla günde iki kez kullanılabilir. Haricen; masaj yöntemiyle başarıya ulaşılabilir.

Menekşe Yağı: Mikrop öldürücüdür. Kuru saçları nemlendirir. Cilt hastalıkları, egzama, dermatit ve uyuzda kullanılır. Kozmetik endüstrisinde de kullanılmaktadır. Uçucu yağdır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Mersin Yağı: Cilde parlaklık verir. Ergenlik sivilceleri ve yağlı ciltler için kullanılır. Antiseptik, kan kesici, yatıştırıcı etkileri nedeni ile verem, bronşit ve bel soğukluğunda kullanılmaktadır. Şeker hastalığına karşı da kullanılır. Gerginlik ve uykusuzluğu gidermede yardımcı olur.Uçucu yağdır. Dahilen; günde 2 defa 1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır. Gebelik halinde kullanılmamalıdır.

Nane Yağı: Sinirsel kökenli mide bulantılarını, gazları gidermek için kullanılmaktadır. Sinir sistemini güçlendirir, baş ağrısına karşı kullanılır. Göğüs hastalıkları, astım, bronşit ve nefes darlığında etkilidir. Ayrıca diş eti, ağız sağlığı ve ağız kokusu için kullanılabilir.Uçucu yağdır. Dahilen alınacak miktar günde 2-10 damladır. Bir şeker parçası üzerine damlatılarak alınabilir. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır. Ayrıca gargara yapılabilir.

Okaliptus Yağı: Solunum yolları rahatsızlıklarında, astım, bronşit, nezle ve soğuk algınlığında kullanılır. Sindirim sistemi sorunları, diş eti, ağız içi rahatsızlıkları ve şeker hastalığında etkilidir. İyi bir antiseptiktir. Romatizma ağrılarında ve kas gevşetici olarak kullanılır. Uçucu yağdır. Dahilen günde 3-5 damla bir fincan suya veya şeker üzerine damlatılarak kullanılabilir. Haricen cilde sürerek veya buğu şeklinde kullanılır.

Papatya Yağı: Hassas ciltler için tavsiye edilir. Yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Akne tedavisinde kullanılır. Saç dökülmesi ve saç bakımı için faydalı bir üründür. Yanıklarda kullanılmaktadır. Uçucu yağdır. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

Pelesenk Yağı: Nefes darlığına ve vereme iyi gelir. Öksürüğü keser. Balgam söktürücüdür. Göz kararmalarını giderir. Romatizma, adale ve kemik ağrılarında kullanılır. Uçucu yağdır. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır. Dahilen günde 2 defa bir çay bardağı suya 3 damla damlatılarak alınır.

Portakal Yağı: Sinir sistemine ve midenin çalışmasına yardımcı olur. Baş ağrısı ve kabızlık için kullanılır. Soğuk algınlığı, grip ve nezlede faydalıdır. Ateş düşürücü etkisi bilinmektedir. Şeker hastaları kullanmaktadır. Cildi güzelleştirir. Selülitlerin azaltılması sağlanır. Gıda endrüstrisinde kullanım alanı bulmaktadır. Uçucu yağdır. Dahilen günde 3 defa bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır. Mide hastaları kullanmamalıdır.

Rezene Yağı: Sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir. Mide rahatsızlıklarında kullanılır. Gaz söktürücü ve süt artırıcı etkilere sahiptir. Selülit tedavisinde kullanılır. Menopoz ve kemik erimesinde yararlıdır. Cildi besler ve cilt yüzeyindeki pürüzleri giderir. Uçucu yağdır. Dahilen bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak günde 3 defa içilebilir.

Sarımsak Yağı: Kuvvetli bir antiseptik olduğu bilinmektedir. Kandaki kolestrol miktarını ve yüksek tansiyonu düşürür. Damar sertliğini önleyici, kalbi kuvvetlendirici etkileri vardır. İştah açıcıdır, hazmı kolaylaştırır. Romatizma ve siyatik rahatsızlıklarına karşı kullanılır. Saç dökülmesi ve saç kıranda da kullanılmaktadır. Uçucu yağdır. Dahilen yarım fincan suya 3-4 damla damlatılarak günde 3 defa içilebilir. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Susam Yağı: Saçları besler, dökülmesini önler, canlılık ve parlaklık verir. Yanık tedavisinde kullanılabilir. Romatizma ağrılarını giderir. Kas gevşetici özelliğinden dolayı masaj ve güzellik salonlarında uygulanır. Dahilen müshil amaçlı olarak ve şeker hastalığına karşı kullanılabilir. Sabit yağdır. Dahilen sabahları aç karnına bir çay kaşığı tavsiye edilir. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

Tarçın Yağı: Nezle, grip, soğuk algınlığına karşı başarıyla kullanılır. İştah açıcı ve vücut direncini artırıcı etkileri vardır. Gıda ve parfümeri endrüstrisinde lezzet artırıcı ve koku verici olarak kullanılır. Uçucu yağdır. Dahilen günde 2-5 damla bir şeker parçası üzerine konularak kullanılır.

Tatlı Badem Yağı: Saç ve cilde çok faydalıdır. Kuru ciltler için önerilir. Saçları besler ve parlaklık verir. Özellikle bebeklerde müshil olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yağ harmanları için harika bir baz oluşturur. Sabit yağdır. Haricen saç diplerine sürülerek ve cilde masaj yapılarak kullanılır. Dahilen kabızlık için bir çay kaşığı alınır.

Yasemin Yağı: Antiseptik olduğundan cilt temizleyici olarak kullanılır. Kuru ciltler için tavsiye edilir. Hücre yenileyici, doku sıkılaştırıcı olduğu bilinmektedir. Selülit giderici olarak kullanılmaktadır. Uçucu yağdır. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

 Zencefil Yağı: Gaz söktürücü ve yatıştırıcı etkilere sahiptir. Romatizma ve diş ağrılarında kullanılır. Beden ve zihin gücünü arttırır. Kusmayı ve ishali önler. Saça parlaklık verir. Uçucu yağdır. Dahilen günde 2 defa bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shopping cart

0
image/svg+xml

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Continue Shopping
X