Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Cildi yaşlandıran 10 besin

Çoğu insan yaşlanmayı geciktirmek ve daha genç görünmek için geleni yapıyor. Yaşlanmayı önlediği söylenen cilt ürünleri, gençleşmek için yaptırılan çeşitli operasyonlar ve daha nicesi… Ancak vücudun dışı kadar içine girenlerin de önemli olduğu gerçeği genelde göz önünde bulundurulmuyor. Doğru ve bilinçli beslenerek cildinizin harika ve sağlıklı olmasını sağlayabilir; bazı besinleri tüketmemeye özen göstererek daha genç görünebilirsiniz.

İşte cildi yaşlandıran ve kesinlikle uzak durmanız gereken 10 besin:

Trans yağ

Fast food ürünleri, derin yağda kızartılmış yiyecekler, margarin, konserve ürünler ve tüm abur cuburlarda bulunan trans yağ kalbinizin en büyük düşmanıdır. Buna ek olarak, arter damarlarınızın sertleşmesine ve kan damarlarınızın büzülmesine de neden olur. Bu da kan dolaşımını zayıflatarak erken yaşlanmaya ve kırışıklığa yol açar.

Tuz

Peynir, sucuk, cips, kraker ve mısır gevrekleri gibi sevilerek tüketen yiyeceklerde fazla miktarda tuz bulunur. Fazla tuz tüketimi de vücudunuzun susuz kalmasına neden olur. Bu da cildinizin kırışmasına yol açar ve dolayısıyla daha hızlı yaşlanmanızı sağlar.

Şeker

Kilo almaya, kırışıklığa ve cildinizin sarkmasına neden olan şekerin, genel anlamda sağlığınız için birçok zararı bulunmaktadır. Çok fazla şeker tüketmek, vücudunuzun glikasyon sürecini başlatmasına sebep olur. Bu süreç, cildinizin sıkı olmasını sağlayan kolajenlere zarar verir ve kırışıklık yapar.

Alkol

Alkol, dehidrasyona yani su kaybına neden olur. Bu yüzden fazla miktarda alkol tüketmek yaşlanmayı hızlandırır. Cildinizi kurutmanın yanı sıra, karaciğerinizde toksin birikimine neden olarak kırışıklığa ve cildinizde solgunluğa yol açabilir. Kolajen kaybına da yol açan alkol, cildinizin esnekliğini azaltır ve kızarıklık yapar.

Alkol aynı zamanda, hücre yenilenmesi için esas olan A vitamini kaybı da yaratır. Alkol tüketeceğiniz zaman ilave şeker içermeyenlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca, alkol tüketirken yanında mutlaka su içmeye de dikkat ettiğinizden emin olmalısınız.

Kahve

Kahve, idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu da vücudunuzdaki sıvının aşırı derecede boşaltımına ve cildinizin nemsiz kalmasına neden olabilir. Böylelikle cildinizde kuruma ve hassaslaşma oluşur. Bunu önlemek için tükettiğiniz kahve oranında su içmeye özen gösterin. (1 fincan kahveye karşılık 1 bardak su içmek gibi.)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shopping cart

0
image/svg+xml

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Continue Shopping
X