Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarımız genelde ayakkabıların içinde olduğundan dolayı ellerimiz kadar bakıma ihtiyaçları olduğunu düşünmediğimiz zamanlar olabilir. Genelde yaz ayları geldiğinde terlik, sandalet gibi açık ayakkabılar giyeceğimiz zaman ayaklarımızın bakımı aklımıza gelir. Ancak gün içinde tüm ağırlığımızı taşıyan ve genelde kapalı kalan ayaklarımızın bakımına her zaman dikkat etmemiz gerekir. Hem ayaklarımızın mantarlardan korunup sağlıklı olması hem de kendimizi daha dinlenmiş hissetmemiz için aslında her gün ayaklarımıza bakım yapmamız daha iyi olacaktır. Ayaklarımıza bakım yapmak için evde uygulayabileceğimiz basit ve pratik yöntemler vardır. Uygun fiyatlı birkaç temel ayak bakım ürünü satın aldıktan sonra basit yöntemlerle sağlıklı ayaklara kavuşabiliriz.

Ayak banyosu

Dışarıdan eve geldiğinizde ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra ayaklarınızın ferahlamasını ve dinlenmesini sağlamak için ayak banyosu yapmalısınız. İsterseniz ayak banyosunu yatmadan önce de yapabilirsiniz. Böylece daha dinlendirici bir uyku çekebilirsiniz. Ayaklarınızı içinde dinlendirmek için ılık bir su hazırlayın. Bu suya satın alabileceğiniz ayak bakım ürünleri ekleyebilirsiniz ama evde bulabileceğiniz malzemeleri de kullanabilirsiniz. Ayak banyosu suyunuza karbonat, limon suyu ya da sirke koyabilirsiniz. Suyun içine bir tane aspirin de atabilirsiniz. Aspirinli suda beklettikten sonra masaj yapacağınız ayağınız ağrılardan arınacaktır. Ayaklarınız dinlenip yumuşadıktan sonra sudan çıkarın ve ayak havlunuzla ayağınızı tamamen kurulayın.

Ayak peelingi

Ayaklarınızı beklettiğiniz suya kattığınız ürünlerle ve malzemelerle aslında ayaklarınıza peeling yapmış sayılırsınız. Ancak ayaklarınızı tüm ölü derilerden arındırmak için özellikle bu işlevi gören ayak bakım ürünleri satın alabilirsiniz. Ayak peelingi yapmak için evde çok basit 1-2 malzeme ile kendi peeling ürününüzü de hazırlayabilirsiniz. Toz şeker evde rahatça bulabileceğiniz peeling için kullanılabilen bir üründür. Toz şekeri Hindistan ceviz yağı ya da badem yağı ile karıştırarak peeling ürünü elde edebilirsiniz. Bir kese yardımıyla hazırladığınız ürünü dairesel hareketlerle ayaklarınıza uygulayarak peeling yapabilirsiniz.

Pedikür

Tırnak bakımının en önemli noktalarından biri tırnaklarınızı kesiş biçiminizdir. Tırnaklarınızı nasıl kestiğiniz ayaklarınızın sağlığı etkiler. Eğer tırnaklarınızı yanlış yönde keserseniz tırnak batmalarına ve mantarlara neden olabilirsiniz. İçe doğru kesilen kavisli tırnaklar ileride tırnak batması rahatsızlığına yol açabilir. Bu yüzden tırnaklarınızı her zaman uzama biçimlerine paralel bir şekilde kesmelisiniz. Pedikür yaparken tırnak etlerinizi yumuşatmanız büyük önem taşır. Eğer tırnaklarınızı yumuşatmadan pedikür yapmaya çalışırsanız tırnaklarınızı acıtabilirsiniz. Tırnak etlerinizi yumuşatmak için zeytinyağı ya da badem yağı da kullanabilirsiniz. Tırnak etlerinizi temizlemek için pedikür setinizin ucu geniş ve yassı olan aparatını kullanmalısınız. Tırnak etlerinizi kesmek yerine geri ittirmeniz daha sağlıklı olur.

Ponza taşı

Ayaklarımızın ve tırnaklarımızın bakımını yaptıktan sonra topuklarımızla da ilgilenmemiz iyi olacaktır. Topuklarımız kuruluğun ve sertleşmenin en çok görüldüğü yerlerdir. Volkanik bir kayaç taşı türü olan ponza taşı topuklarımızdaki sertleşen deriyi temizlemek için kullanılır. Ponza taşını kullanırken dikkatli olmak gerekir çünkü çok bastırarak uygulandığında topuklarımızdaki deriye zarar verebiliriz. Yumuşak dairesel hareketler bu işlem için oldukça uygundur.

Nemlendirme

Vücudumuzun her yerinde olduğu gibi ayaklarımızda neme ihtiyaç duyarlar. Pedikürünüzü tamamladıktan sonra cildinize uygun ayak bakım kremini kullanarak ayaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Eğer çok kuru bir cildiniz varsa yoğun nemlendiriciler tercih edebilirsiniz. Ayak bakım kreminizi sürerken parmak aralarınızda fazla krem artığı kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bu bölgeler mantar oluşumuna açık noktalardır. Bu nedenle ayağınızın nemlendiricinizi iyice emdiğine emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shopping cart

0
image/svg+xml

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Continue Shopping
X