Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Spordan önce bunları sakın yemeyin!

Spordan etkili bir şekilde faydalanmak, kasların güçlenmesini ve yağların yakılmasını içerir ve bu süreçte yaptığını spor kadar beslenme şeklinizde çok önemlidir. Bazı besinler oldukça sağlıklı olmasına rağmen spordan önce tüketildiğinde yaptığınız egzersizi olumsuz yönde etkileyebilir. İşte spordan önce tüketilmemesi gereken besinler…

YOĞURT

Yoğurt tüketebileceğiniz en sağlıklı besinlerden biridir ancak uzmanlar spordan önce yoğurt yenmesini önermiyor. Bunun nedeni, özellikle tam yağlı yoğurtların sindiriminin karbonhidratlardan daha uzun sürmesi.

Spordan önce yoğurt tüketmek size enerji vermek yerine sizi halsiz bırakabilir.

Bu sağlıklı besini tüketmek için spordan sonrasını beklemenizde fayda var.

BADEM SÜTÜ

Badem sütü, güçlü ve güvenilir bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olduğu için oldukça sağlıklı bir içecektir ancak spor öncesi tüketilmesi önerilmez. Protein içeriği bakımından zayıf olan badem sütü, size spor için gerekli olan enerjiyi vermek için yeterli değildir.

Spor sonrası tüketilebilecek badem sütünü protein tozu ile güçlendirebilirsiniz.

CHİA TOHUMU

Chia tohumu, keten tohumu ya da kinoa gibi bol lifli tohumlar oldukça faydalı olmalarına rağmen spor öncesi tüketildiğinde şişkinlik ya da gaza neden olabilirler.

Daha konforlu ve etkin bir egzersiz için, en az 2 saat öncesinden lif alımını durdurmanız gerekir.

SALATA

Dünyanın en sağlıklı yiyecekleri arasında yer alan bol çiğ sebze içeren salatalar da egzersiz öncesi önerilmiyor çünkü bir çok salata sporda ihtiyacınız olan protein ve karbonhidrat dengesini sağlamak konusunda pek etkin olmaz.

AVOKADO

Faydaları saymakla bitmeyen mucizevi avokado da spor öncesi tüketmek için pek uygun görünmüyor. Uzmanlar, avokado gibi sağlıklı yağlarla dolu olsa bile yüksek yağ içeriğinin spor öncesi sindirimi zorlaştıracağını ve sizi ağırlaştırabileceğini belirtiyor.

Bu sağlık dolu besini tüketmek istiyorsanız, daha etkin bir egzersiz için spor öncesi en az 2 saate ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

TAZE MEYVESULARI

Vitamin ve minerallerle dolu olan taze meyve suları spor öncesi ve spor esnasında sıklıkla tercih edilir ancak uzmanlar uyarıyor.

Yüksek şeker içeriğinin size vereceği yüksek enerji hızlı bir düşüşü de beraberinde getirebilir.

Bununla birlikte egzersizle birlikte meyve suyu tüketmeyi sevenlerdenseniz suyla seyreltilmiş portakal suyu tercih etmelisiniz.

ELMA SUYU

Uzmanlar, spor öncesi tüketilmemesi gereken meyve suyu çeşitlerinin yanı sıra elma suyu konusunda ayrıca uyarıyor.

Elma suyu yüksek fruktozun yanı sıra sorbitol içerdiğinden mide kramplarına ve ishale neden olabiliyor.

GAZLI İÇECEKLER

Spor öncesi tüketilmemesi gereken sağlıklı gıdaların yanı sıra her daim sağlıksız olan ve mümkünse beslenmenizden tamamen çıkarmanız gereken bazı besinlerde var; bunların başında ise diyabetten obeziteye kadar bir çok zararı olan yüksek şeker içeriğine sahip gazlı içecekler geliyor.

Gazlı içecekler içeriğindeki şekerin yanı sıra karbonatlaşma nedeniyle mide ekşimesine neden olabiliyor.

Uzmanlar bu nedenle spor öncesi maden suyu tüketimine de sınır getirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

SOSLAR VE BAHARATLAR

Baharatlar oldukça faydalıdır. Sosların faydaları ise tartışmalıdır ancak spor öncesi tüketildiğinde her ikisi de olumsuz etki yaratacaktır.

Spor yapan ve sağlığına dikkat eden biri olarak sosları mümkün mertebe her daim azaltmak, baharatlar içinse spor sonrasını beklemek çok daha iyi olacaktır.

KIZARTMALAR

Kızarmış yiyecekler yağ içeriği nedeniyle size enerji verecek ve tok tutacak gibi görünse de kanmayın.

Kızarmış gıdalar, verdikleri enerjiyi hızla geri alır ve sizi halsiz bırakırlar. Kalbinize ve bedeninize verdiği zararları ise zaten biliyor olmalısınız.

Shopping cart

0
image/svg+xml

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Continue Shopping
X